800px-Croatie-krka001, fot. Wikipedia, autor Jbdrm - Praca własna

Chorwacja coraz to bardziej popularna – kto ją odwiedza?

Chorwacja już od dłuższego czasu nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony turystów, którzy przybywają do tego pięknego kraju z różnych stron świata. Ponadto, w minionym 2015 roku Chorwacja zanotowała znaczny wzrost liczby turystów, bowiem o 8,5 proc. (łącznie blisko 15 mln) w porównaniu z rokiem 2014. Sprzedano aż 80 mln noclegów, co daje 6,9 proc. więcej niż w 2014 roku. Istotną i wyjątkowo pozytywną informacją dla Chorwatów jest to, że zwiększa się zainteresowanie innymi regionami kraju, aniżeli tylko popularnym wybrzeżem.

Wybrzeże wciąż króluje, ale…

Wybrzeże, historyczna kraina Dalmacji – to właśnie tutaj swoje kroki kieruje większość turystów przybywających do Chorwacji. Nie inaczej było w minionym 2015, gdzie nad Adriatyk przybyło 13,1 mln urlopowiczów (8 proc. więcej niż w 2014). Bardzo duży wzrost (o 16,37 proc) zanotował jednak region Karlovac, gdzie przybyło w ubiegłym sezonie blisko 230 tys. osób. Ogólnie zaś część kontynentalną Chorwacji odwiedziło blisko 725 tys. osób, czyli o 13,5 proc. więcej niż w 2014.

Wspomniany region Karlovac może pochwalić się między innymi słynnym Parkiem Narodowym Jezior Plitwickich. W tym regionie też skupia się największa ilość parków krajobrazowych oraz narodowych w kraju.

Gościnność Chorwatów powodem sukcesu turystycznego?

Nie da się ukryć, iż Chorwaci w większości są nastawieni niezwykle przyjaźnie do turystów przybywających z zewnątrz. Z 11 tys. osób pytanych przez ośrodek badawczy Reputation Leaders w lipcu 2015 roku, aż 84 proc. stwierdziło, że ogromny wpływ na udany urlop w Chorwacji ma gościnność Chorwatów. 85 proc. pytanych podkreślało, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa, które można zyskać wypoczywając w omawianym kraju. Wśród pytanych Polaków, aż 93 proc. było usatysfakcjonowanych wyjazdem do Chorwacji.

Siedem typów urlopowiczów

Ciekawostką jest to, że podczas rzeczonego badania udało się wyodrębnić siedem podstawowych typów urlopowiczów. Są to: „Autentyczny”, „Głowa rodziny”, „Romantyk”, „Łowca przygód”, „Młody bóg”, „Plażowicz” i „Uzależniony od kultury”.

Typ Autentyczny to ktoś, kto naprawdę chce poczuć klimat danego miejsca. Skupia się zatem nie tyle na poznawaniu najpopularniejszych atrakcji, co miejscowego życia, kultury, obyczajów, chce bliżej poznać mieszkańców i regionalną kuchnię. Jest to typ charakterystyczny między innymi dla Włochów i Niemców.

Typ, jakim jest Głowa rodziny, to ktoś, kto chce spędzać urlop z rodziną. Dla niego liczy się bezpieczeństwo i dobra zabawa dla wszystkich – lubi spędzać czas na plaży, najchętniej wypoczywa latem. Jak pokazuje badanie, niezwykle rodzinni są Norwegowie i… Polacy!

Romantyk to oczywiście ktoś, kto pragnie wypoczywać z ukochaną osobą. Liczy się dla niego bezpieczeństwo, poszukuje spokojnych, romantycznych zakątków, których i w Chorwacji nie brakuje.

Plażowicz, co tu dużo mówić, to osoba, która kocha wspaniałą pogodę, wypoczynek na plaży i właśnie tam najchętniej spędziłaby większą część swojego urlopu.

Łowca przygód to typ, który w żadnym wypadku nie lubi nudy! Najczęściej jest to osoba bardzo aktywna, która chętnie się przemieszcza i chce odkrywać wiele ciekawych zakątków.

Typ Uzależniony od kultury to ktoś, kto uwielbia zarówno historię, kulturę i sztukę pod każdą postacią. Takie osoby chętnie odwiedzają muzea, galerie i decydują się na wycieczki zorganizowane.

Młody bóg, jak można się domyślić, to typ, który uwielbia świetną zabawę. Na wypoczynek koniecznie musi jechać w gronie dobrych przyjaciół. W ciągu dnia może niewiele różnić się od innych turystów, ale nocą rusza na miasto, by odkryć jego uroki!