800px-Campanile_and_Palazzo_Ducale_in_Venice, fot. Wikipedia, autor Pilecka - Praca własna

Jakie miejsca warto odwiedzić w 2016 roku?

Tegoroczne wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Już najwyższy czas na to, aby zastanowić się, gdzie tym razem podążymy w poszukiwaniu wytchnienia od szarej codzienności, w poszukiwaniu błogiego lenistwa czy też wspaniałej przygody. Możliwości jest tak wiele, że ostateczny wybór wcale nie jest prosty. Gdzie zatem jechać, aby urlop był w pełni satysfakcjonujący? Redakcja portalu Travelizer.pl wytypowała kilka najpopularniejszych w tym roku kierunków wakacyjnych. Należą do nich Włochy, Chorwacja, Hiszpania, Grecja, Dominikana oraz Tajlandia.

Kierunek wakacyjny, a sposób spędzania czasu

To, gdzie pojedziemy na wakacje, w dużej mierze uzależnione jest od tego, jakie mamy wakacyjne plany. Oczywiste jest, że jeśli planujemy górskie eskapady, nie pojedziemy nad morze. Jeśli zaś pragniemy nurkować, nie wybierzemy gór. Niezależnie jednak od tego, co dokładnie chcemy robić, na pewno zależy nam na tym, aby pogoda dopisała, aby miejsce docelowe było malownicze i na swój sposób atrakcyjne. Proponowane przez wspomniany portal kierunki rzeczywiście mają wiele do zaoferowania. Zakątki te można zwiedzić zarówno na własną rękę, jeśli tylko mamy w tej dziedzinie pewne doświadczenie, jak i z profesjonalnym biurem podróży.

Jak w kilku słowach określić wymienione kierunki?

Na pewno są to miejsca ciepłe, egzotyczne, w wielu regionach bardzo atrakcyjne turystycznie. Chorwacja słynie przede wszystkim ze swojego wybrzeża – oferuje ona jedną z najdłuższych linii brzegowych w Europie. Co więcej, ten typ wybrzeża (wybrzeże dalmatyńskie) jest wyjątkowy w skali świata. Jest to zatem idealny zakątek dla miłośników żeglarstwa, ale nie tylko. Wybrzeże stwarza doskonałe warunki do uprawiania wielu innych sportów, jak między innymi nurkowanie czy snorkeling. Kraj słynie z ciekawej kultury, cennych zabytków i doskonałej kuchni. Wspomniane już kilkakrotnie wybrzeże to nie jedyny zakątek Chorwacji, który wart jest bliższego poznania. Może ona zaoferować również doskonałe warunki do wycieczek górskich.

Będąc z kolei we Włoszech, na pewno warto poświęcić choć część czasu na zwiedzanie zabytków. Jest to jednak równie dobre miejsce dla miłośników plażowania – włoskie wybrzeże jest niezwykle czyste i ładne.

Miłośnicy zabytków bez wątpienia bardzo dobrze będą czuli się także w Grecji. Kraj ten słynie też ze wspaniałych plaż i licznych malowniczych wysepek, które warto bliżej poznać. Równie wiele do zaoferowania ma Hiszpania. Jest to idealne miejsce na wypoczynek zarówno dla wielbicieli kultury, sztuki, historii, jak i natury. Jest to kraj niezwykle zaskakujący i różnorodny.

Osoby spragnione najprawdziwszej egzotyki na pewno chętnie wybiorą się natomiast na Dominikanę lub do Tajlandii. Tak, jak w każdym innym miejscu, znaleźć tam można bardzo dobrze zagospodarowane zakątki pod względem turystycznym. Każdy, kto zechce wypoczywać w luksusowych warunkach, wylegując się w hamaku na plaży, z kolorowym drinkiem w ręku, bez problemu będzie mógł to robić. Z kolei ci, którzy zechcą doświadczyć wyjątkowego kontaktu z dziewiczą przyrodą, w tych zakątkach bez wątpienia będą mieli ku temu niejedną okazję.

Przecieramy szlaki czy idziemy tymi już wydeptanymi?

To już jest kwestia bardzo indywidualna. Zasadniczo każdą podróż można zorganizować samodzielnie bądź też oddać się w ręce profesjonalnych biur podróży i przewodników. Wycieczki zorganizowane mają zazwyczaj to do siebie, że odbywają się w miejsca najbardziej popularne turystycznie i „zahaczają” o największe atrakcje. Każdy, kto chciałby jednak czegoś więcej, odkryć to, co jeszcze nie zostało odkryte, musi zdać się na siebie i swoją intuicję. O ile samodzielne wakacje w kraju nie są szczególnie dużym wyzwaniem, o tyle już wyjazd na własną rękę na drugi koniec świata to zadanie znacznie trudniejsze. Warto zatem dokładnie rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, zanim zapadnie ostateczna decyzja.